Első hét az iskolában...
Szállásunk szűk fél órányira volt iskolánktól. A séta jó része egy kis erdőn, ha úgy tetszik, parkon vezetett keresztül. Reggelente a kellemes hűvösben, esetleg szemerkélő esőben üdítő élmény volt az itthoni hőhullámra gondolva. Azt azért nem bántuk volna, ha legalább a szél nem fúj...
Gyönyörű modern épületben volt az iskolánk. Ebédszünetben és esténként hosszasan barangoltunk a városban, hogy mindent felfedezzünk.
Az első héten főleg az ír kultúrával foglalkoztunk, tanárunk Deirdre Maher volt. Dee - ahogyan szólítottuk - Padleten osztotta meg velünk a heti programot. Minden nap 4-6 tanóránk volt. A délelőtti szünetben sokszor csak a tetőteraszon csodáltuk az öböl látványát és helyben kávéztunk. Az ebédszünet hosszabb volt (egy teljes óra) így ekkor nagyobb sétákra indultunk.
Hétfőn megbeszéltük a hét tematikáját. Játékos ismerkedő feladatokkal kezdtük a munkát. És Dee csak mesélt és mesélt az ír emberekről, politikáról... Megtudtuk az ír zászló színeinek jelentését, megismertünk 11 érdekes tényt az országról, kaptunk néhány információt a gasztrokultúráról. Házi feladatunk: Kérdezzünk valami számunkra érdekeset egy ír embertől. A délelőtti tanítást általános quizzel zártuk. A délutáni városnéző sétán idegenvezetőnknek tettem fel a kérdést: Hogy bírják az írek a helyi időjárást? Mint megtudtam, nagyon szeretik.
Kedden az ír kultúrával foglalkoztunk. Az első játék: egy szerencsekerék forgatásával kérdéseket kaptunk Írországról. Írókról, zenészekről, színészekről beszélgettünk. Tanultunk St. Patrick történetéről, magáról az ünneplésről, a háromlevelű lóheréről, ami itt szerencsét hoz. A hatékony, figyelemkeltő beszéd módszertanát egy TED Talk videóból tudhattuk meg.
Kik voltak a kelták? Ezt a szerdai napon tudtuk meg. Tanultunk ír kifejezéseket, köszönéseket. Dee mesélt az 1998-as Észak-ír konfliktusról, majd lejátszotta a U2 erről írt dalát Sunday, Bloody Sunday címmel. A zene hallgatása közben ki kellett egészíteni a dal szövegét. Hallhattunk még az írek tömeges kivándorlásáról. Aznapi tanulmányainkat kvíz-játékkal zártuk.
Az ír zenével és tánccal csütörtökön ismerkedhettünk. Tradícionális ír hangszerek képeit párosítottuk a nevükkel, videót néztünk a Riverdance előadásból. A tanítás alatt nem jutott idő túl sok zene meghallgatására, szerencsére a padleten elérhető lejátszási listáról azóta is hallgathatunk régebbi és modernebb felvételeket.
Péntekre mindenki prezentációval készülhetett, hogy a maga választotta szempont alapján bemutassa hazáját, annak hagyományait vagy éppen a saját iskoláját. Mivel a téma teljesen szabadon választható volt, valóban nagyon sokszínűre sikerült a bemutató. Búcsúzóul elénekeltük Molly Malone dalát az ír The Dubliners együttes videós kíséretével. Néhány közös fotó készítése után jó szívvel vettünk búcsút egymástól.
